piatok 2. mája 2014

Ponuka výletov v Chorvátsku

Ak ste na dovolenke v Chorvátsku ponúka sa Vám pomerne pestrá škála najrôznejších výletov. Každý takýto výlet je príjemným spestrením dovolenky a umožní Vám spoznať väčšiu časť tejto krásnej krajiny, príp. krásy krajín susedných. Reč je predovšetkým o Čiernej Hore a Bosne a Hercegovine.

Kým dovolenka v Severnej Dalmácii priamo zvádza k návšteve blízkych národných parkov - Plitvické jazerá, Krka, Kornati či Severný Velebit a do okolitých krajín je to odtiaľ vcelku ďaleko, pobyt v Strednej a Južnej Dalmácii ponúka ešte širšie spektrum možností. Predovšetkým Bosna a Hercegovina je dobre dostupná aj zo Strednej Dalmácie. Za návštevu tu určite stojí nádherné mesto Mostar či vodopády Kravica, ktoré sú menším a predovšetkým lacnejším vydaním Plitvických jazier. Veľkým plusom je aj to, že sa tu môžete vykúpať.

Napr.
z Drveniku ste pri vodopádoch Kravice zhruba za hodinku (58 km) a v Mostare zhruba za hodinku a pol (92 km). Ani ďalšie letoviska na Makarskej riviére na tom nie sú so vzdialenosťou zle a tak sa tento výlet rozhodne oplatí. Keď vyrazíte ráno, máte počas dňa dostatok času pozrieť si Mostar i vodopády Kravica a na večer sa vrátiť späť do svojho letoviska.

Ak sa počas svojej dovolenky v Chorvátsku zastavíte ešte nižšie, v Južnej Dalmácii , môžete taktiež navštíviť Mostar i vodopády Kravica.  Tiež sa Vám tu otvárajú ďalšie možnosti a tými sú predovšetkým výlety do Čiernej Hory. Iba 90 km od Dubrovníka sa nachádza nádherné historické mesto Kotor, ktoré je obohnané hradbami, ktoré stúpajú vysoko do skál a tvoria nad mestom mohutný obranný val. Po týchto hradbách môžete vystúpiť až do pevnosti Sveti Ivan, odkiaľ je nádherný výhľad. Nutné je však podotknúť, že sa pri tomto výstupe riadne zapotíte, obzvlášť v sparnom lete. Je teda vhodné nechať si výstup k pevnosti skôr na večer, pretože zdolanie bezmála 1500 schodov dá zabrať vždy, nieto v najväčšom popoludňajšom sparne.


 Ak nechcete vyraziť na výlet až do Kotoru, môžete navštíviť Herceg Novi, ktorý sa nachádza kúsok za hranicami s Chorvátskom.
Herceg Novi má tiež krásne historické centrum a navyše sa tu nachádza sústava parkov a záhrad s bohatou vegetáciou.

Neobmedzujte sa len na výlety po Chorvátsku a keď už ste vyrazili spoznávať krásy bývalej Juhoslávie, zájdite si aj do Bosny alebo Čiernej Hory, určite nebudete ľutovať! Je však pravdou, že počas týždennej dovolenky sa nedá stihnúť všetko. Nezostáva teda než si výlety dobre premyslieť a návštevu ďalších zaujímavých miest si ponechať trebárs na budúci rok.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára