streda 2. decembra 2015

Spôsoby dopravy v Zadare

Pôvodná časť Zadaru leží na nízkom polostrove pri prírodnom prístavisku. Tunajší prístav je otvorený pre medzinárodnú dopravu a má stály hraničný prechod a dve dôležité trajektové spojenie s Talianskom, Rijeka - ostrov Rab - Zadar - Split, ostrov Hvar - Korčula - Sobra - Dubrovník - Bari a Zadar - Brbinj - Ancona.
Ak počas dovolenky v Chorvátsku cestujete vlakom, možno využijete aj železničnú trať, ktorá spája Zadar so Splitom alebo Zagrebom cez Knin. 
Kostol sv. Donata v Zadare

Verejná autobusová doprava

Mestská autobusová doprava je v Zadare prevádzkovaná spoločnosťou Luburnija. Spája „staré mesto“ s autobusovou a vlakovou stanicou a so všetkými okolitými predmestiami a plážami. V pokladni na autobusovej/vlakovej stanici, ktorá je otvorená 07:00 - 14:00, v sobotu 07:00 - 12:00 si môžete zakúpiť lístok platný pre dve cesty (obojsmerný lístok) v cene 16 KN, prípadne si zakúpite lístok priamo v autobuse (cena10 KN za jednosmerný lístok). Cestovný poriadok a všetky potrebné informácie nájdete na stránke www.liburnija-zadar.hr.
Letecký pohľad na mesto Zadar

Taxislužby

V Zadare je množstvo taxislužieb, ktoré čakajú len na to, aby vás mohli odviesť kam si budete priať. Tak ako ponuka taxislužieb je bohatá, tak aj pestrý rad cien je k dispozícií. Priemerne sa pohybuje cena v rozmedzí 20 až 40 KN za 5 km. Najlepšou možnosťou ako neplatiť horibilné peniaze za taxi je ešte pred nastúpením do vozidla poinformovať sa o cene. Samozrejmosťou však je 20 % príplatok za nočnú jazdu a za čakanie zákazníka sa zvykne účtovať 60 KN za každú začatú hodinu. Dobrá rada nad zlato: pre vaše dobro a dobro šoféra, uistite sa, že taxameter sa zapína až keď nasadnete do taxíka, tým predídete nepríjemným situáciám počas ubytovania v Zadare.

Kde zaparkovať v Zadare?

V starom centre Zadaru je obmedzený priestor na parkovanie, faktom však ostáva to, že centrum Zadaru zväčša tvorí pešia zóna. Aj tu nájdeme zopár parkovacích miest zväčša pozdĺž mestských hradieb na ceste k trajektom. O niečo väčšie parkovisko sa nachádza na pevnine za mostom. Parkovacie miesta pre invalidov sú k dispozícií na všetkých parkoviskách.  Cena parkovania v Zadare každý deň od 01.07. do 31.08  v čase od 08:00 do 22:00 je rozdelená podľa nasledujúcich  zón: zóna 1 - 12 KN/hodina; zóna 2 - 10 KN/ hodina; zóna 3 - 3 KN/ hodina a zóna 4 - 2 KN/ hodina. V máji, júny a septembri každý deň v čase od 08:00 do 22:00 každý deň okrem nedieľ: zóna 1 - 6 KN/ hodina; zóna 2 - 4 KN/ hodina; zóna 3 - 3 KN/ hodina a zóna 4 - 2 KN/ hodina. Od 01.10. do 30.04. v čase 08:00 - 16:00, soboty 08:00 - 14:00 okrem nedele, sú ceny nasledovné: zóna 1 - 6 KN/ hodina; zóna 2 - 4 KN/ hodina; zóna 3 - 3 KN/ hodina a zóna 4 - 2 KN/ hodina.

Platba parkovanie sms-kou! Chorvátsko je hrdé na to, že je prvou krajinou, kde môžete za parkovanie zaplatiť sms správou. Všimnite si popis na parkoviskách – mali by mať modré alebo biele pole. Je to jednoduché: pošlite ŠPZ číslo vášho vozidla sms správou bez žiadnych medzier a špeciálnych znakov na číslo 70 8231 (zóna 1), 70 8232 (zóna 2), 70 8233 (zóna 3), 70 8234 (zóna 4), 70 8236 (Petrčane zóna). Platba je potvrdená doručením sms správy od prevádzkovateľa.

Požičanie auta

Ak cestujete na dovolenku do Zadaru autobusovou dopravou a chcete si sami naplánovať výlet do okolia, či len tak sa povoziť a spoznať okolitý kraj na vlastnú päsť, stačí si len požičať auto od niektorej z požičovne. Ponuka  požičovní áut je naozaj pestrá: Avia, Dollar & Thrifty, Hertz, Lulić, Modul Auto, Oryx, Rent A-H Zadar a podobne.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára