Čierna Hora

pred desiatkami rokov jazdili naši rodičia a prarodičia na dovolenku k Jadranskému moru do vtedajšej Juhoslávie. Aj teraz krajiny bývalej Juhoslávie veľmi obľúbeným cieľom letných dovoleniek. Popularite jednoznačne dlhé roky dominuje Chorvátsko, ku ktorému sa pomaly pripájajú ďalšie krajiny, ktoré majú teraz svojich priaznivcov, ktorí tam rok čo rok jazdia k moru, za relaxom a dokonalým odpočinkom. Takou krajinou je predovšetkým Čierna Hora, najmladší štát Európy, ktorý vznikol odtrhnutím od Srbska z vtedajšieho štátu "Srbsko a Čierna Hora" až v roku 2006, kedy bolo rozdelenie krajín odhlasované v referende.
Pohľad na Boku Kotorsku z národného parku Lovčen
Na čo sa môžete tešiť
Dovolenka v ČiernejHore má veľa kladov, na ktoré rok čo rok prichádzajú ďalší a ďalší turisti. V prvom rade je potrebné spomenúť, že ubytovanie, služby ani pláže či mori nijako nezaostávajú za známejším severným susedom - Chorvátskom. Výhodou naopak je, že tu všetko zoženiete lacnejšie a to často výrazne. Hoci je pravdou, že vďaka ruským turistom sa ceny v Čiernej Hore postupne zvyšujú, stále platí, že potraviny v obchodoch zoženiete prakticky za totožné ceny ako u nás, ubytovanie je  lacnejšie ako v Chorvátsku a milovníkov piesočnatých pláží určite poteší tiež hojné zastúpenie tohto pokrytia tunajších pláží. Piesčité pláže nájdete ako v okolí Budvy, tak aj južnejšie, napr. v Bečiči, Sutomore či Ulcinje, kde sa nachádza nádherná piesková pláž, 13 km dlhá, ktorá je úplným klenotom celej Čiernej Hore. Keďže sa Čierna Hora nachádza južnejšie, môžete sa tešiť aj na lepšie klimatické podmienky:  vyššiu teplotu ovzdušia i vody.

Piesočnatá pláž v Ulcinje
Velika plaža
je pokrytá jemnučkým tmavým pieskom, ktorý má navyše podľa miestnych obyvateľov blahodarné účinky pre organizmus. Prevažne pre osoby trpiace bolesťami kĺbov, svalov a kožných ochorení. Pláž má navyše veľmi pozvoľný vstup do mora, čo je úplne ideálny pre rodiny s deťmi, pretože vďaka nízkej hladine vody nehrozí ani 10 metrov od brehu prakticky žiadne nebezpečenstvo. Prakticky po bójky sa dostanete po svojich, bez toho, aby ste museli plávať. Na pláži je k dispozícii všetok potrebný servis - ležadlá, slnečníky, každých 200 300 metrov od seba sa nachádzajú plážové reštaurácie či požičovne vodných bicyklov a ďalších atrakcií. Ubytovanie v Ulcinje ocenia ako rodiny s malými deťmi a seniori, tak aj vyznávači aktívnej dovolenky.
Velika Plaža, Ulcinj
Čulý nočný život a množstvo zábavy
Ak sa idete na dovolenku prevažne baviť, tešíte sa na večerné diskotéky, množstvo barov a zábavu, potom je pre Vás ideálnym miestom Budva, ktoré je turistickým centrom Čiernej Hory a veľmi obľúbeným miestom s kompletnou infraštruktúrou, dlhou promenádou i plážou a nádherným historickým centrom . Z Budvy navyše môžete autobusom či loďou vyraziť na ďalšie pláže. Kúsok pred Budvou sa nachádza obľúbená pláž Jaz, na ktorú Vás z Budvy dopraví autobus. Pláž je 850 metrov dlhá a jej ľavý koniec (ak stojíme čelom k moru) je venovaný nudistom. Od bežnej pláže je oddelená prírodným skalným útesom skrze ktorý vedie cestička.

Milovníci diskoték si na svoje prídu na pláži Ploče, kde každý deň prebieha v kaskádových bazénikoch nad morom diskotéka, pri ktorej sa pod slamenými slnečníkmi priamo v bazéne môžete osviežiť chladenými a miešanými nápojmi. Pláž sa nachádza neďaleko Budvy, kúsok za plážou Jaz. Dopraviť sa na ňu môžete buď vlastným autom, taxi alebo výletnou loďou (Budva - Ploče - Budva) za pár eur z prístavu v Budve.
Párty pláž Ploče

Komu môžeme dovolenku v Čiernej Hore odporučiť
Pobyt v Čiernej Hore je vhodný ako pre rodiny s malými aj väčšími deťmi, seniorov, ale aj mladých a aktívnych ľudí, ktorí vyrážajú za bohatou ponukou zábavy a športu. Rodinám s deťmi, ktoré sa chcú vyhnúť najväčšiemu ruchu, odporúčame predovšetkým Ulcinj, prípadne malé letoviská v Boke Kotorskej, napr. Perast, Dobrotu, Orahovac, prípadne o niečo rušnejšie Tivat. Mladým, ktorí idú za zábavou, môžeme odporučiť najmä letovisko Budva s bohatou a veľmi pestrou ponukou zábavy.

Skúste zmenu, vyrazte na dovolenku do Čiernej Hory!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára