streda 7. októbra 2015

Kúzelné mesto s tromi bránami

Veľmi ťažko by sme hľadali turistov, ktorí pri svojej dovolenky Čiernej Hore nezatúžili navštíviť jedinečné mesto v Boke Kotorskej - historický Kotor zapísaný na zozname UNESCO. Návšteva Kotoru je zahrnutá v mnohých fakultatívnych výletoch a to ako lodných, tak i autobusových. Z lodných výletov v Kotore zastavujú výletné lode voziace turistov na výlety do Boky Kotorskej, z autobusových potom výlety spojené s návštevou Cetinje, Njeguši alebo Lovćen.

Mesto s tromi bránami

Dnes sa do Kotoru môžete dostať z troch svetových strán - tromi mestskými bránami. Štvrtá - východná strana - ako keby bola ponechaná len slnku, ktoré kvôli vysokým horám a masívnej hradbe, len v lete môže úplne ožiariť schované Kotorské námestie.
Morská brána
Hlavná mestská brána - Morská brána (Porta marina), ktorá v súčasnej podobe pochádza zo XVI. storočia, bola postavená v dobe benátskeho providura (miestodržiteľa) Bernarda Renier. Kedysi more narážalo na hradby až do samého vchodu, odtiaľ názov Morská brána. Bola postavená v renesančnom a barokovom slohu, o čom svedčí pilier a oblúk.

Ak vstupujeme do mesta Morskou bránou, obklopenou masívnymi kamennými blokmi, prechádzame klenutým priechodom s gotickým reliéfom na pravej strane. Reliéf zobrazuje Pannu Máriu s Ježiškom, po jej pravej strane je Sv. Tripun, patrón mesta Kotor a po jej ľavej strane je Sv. Bernard, ktorý drží hostiu.
Riečna brána
Okrem Morskej brány môžete do mesta vstúpiť tiež severnou Riečnou bránou alebo južnou bránou od Gurdića. Severná Riečna brána (Porta fiumera) so zdvíhacím mostom je oveľa menšia ako hlavná. Bola postavená na pamiatku obrany mesta pred flotilou tureckého admirála Hajrudin Barbarossu v roku 1539.
Brána od Gurdića
Južná mestská brána - trojitá brána od Gurdića, nemala len jednu bránu ako Morská a Riečna brána, ale systém troch brán z rôznych období. Vnútorná brána pochádza zo XVI. storočia, stredná zo storočia XII. a XIII., zatiaľ čo vonkajšia so zdvíhacím dreveným mostom, ktorý viedol cez mýtický prameň rieky Gurdić, pochádza z XVIII. storočia.


Krásny historický Kotor

V Kotore samotnom sa môžete tešiť na nespočetné množstvo úzkych kamenných uličiek a kamenných budov z ktorých histórie sála na každom kroku. Medzi najvýznamnejšie pamiatky tohto stredovekého mesta je považovaná katedrála Sv. Tripun z roku 1166, v ktorom bola tiež vysvätená.

Nádherný výhľad na celý Kotor sa ponúka turistom, ktorí sa vydajú po hradbách nad Kotor až k pevnosti Sveti Ivan. Jedinečný výhľad však nie je len zo samotnej pevnosti, ale už pri samotnom výstupe a tak sa môžu z výhľadu tešiť aj tí, ktorým sa nepodarí všetkých 1500 schodov zdolať.

Navštívte Čiernu Horu a ubytujte sa v niektorom z apartmánov Boky Kotorskej

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára